Výběrem vhodného krycího psa jsem se zabývala velmi intenzivně přes půl roku a ani po několikaměsíčním hledání jsem nehodlala z řad kritérií, které jsem na psa měla, ustoupit. Při výběru jsem se zaměřovala především na zdravotní stav, vyvážený vzhled s pěkným výrazem hlavy, střední výšku, která se v současné době stále více posunuje k horní hranici standardu a v neposlední řadě na charakter. To vše napříč několika generacemi! Ačkoliv jsem se neomezovala lokalitou a hledala jsem takřka po celé Evropě, moji představu splnil pouze jeden pes: Mambo.
 

Mambo je pes s výbornými proporcemi, typickou samčí hlavou s krásným výrazem a tmavýma očima. Má výbornou horní i dolní linii a velmi dobrou hloubku hrudníku. Mambo žije se svojí rodinou v Holansku. Je to rodinný pes vyrůstající v rodině s dětmi a jeho největší předností je vyrovnaná povaha.

Mambo je velmi úspěšný na výstavách. K jeho největším úspěchům poslední doby patří účast na Evropské výstavě psů. Zde ho rozhodčí Greg Eva z Jihoafrické Republiky kvalifikovala na světovou výstavu šampiónů a udělila mu titul „Evropský šampión 2011“.

Mambo má v současné době 7 vrhů, 5 v Nizozemsku a 2 v Německu, v České Republice bude použit jako krycí pes poprvé. Všechny Mambovi vrhy jsou velmi vyrovnané a kromě drobných odchylek od standardu jsou všechna štěňátka standardní.

Mambo pochází z velmi pěkného vrhu 9 štěňat, všechna štěňátka jsou standardní.

Jeho matka Thombi je harmonická fena střední výšky s velmi pěknou hlavou. Thombi měla do dnešního dne tři vrhy, celkem 38 štěňat. 35 štěňátek bylo standardních, u třech štěňátek se vyskytla pouze odchylka v korunkách na ridge. V jejich vrzích se nikdy nevyskytlo DS, všechna štěňátka mají ridge, pěkný exteriér a jsou skvělých povah. K takto bezvadným vrhům, které jsou snem snad každého chovatele, přispívá pravděpodobně také to, že ona sama pochází z vrhu 15 štěňat, kde 14 štěňátek bylo standardních. Ani zde se nevyskytlo žádné DS či jiné problémy. Dle slov majitelky je Thombi bezkonfliktní povahy, kterou bez nadsázky porovnává s povahou labradorora. Má ráda děti, je otevřená a šťastná. Thombi je velkou milovnicí jídla, umí dokonce sama otevřít lednici a ráda se kouká na televizi.

Otec je známý Jumanne van het Maasjesfles. Jeho největší předností je pro náš chov krásné zbarvení srsti, krásný výraz hlavy a v neposlední řadě také jeho výška. Doposud měl 14 vrhů v Německu, Švédsku a Švýcarsku. Jeho potomci jsou výstavně velmi úspěšní a zdraví. Netrpí alergiemi, epilepsií či jinými nemocemi.


V souvislosti s našimi chovatelskými plány jsme absolvovali s Eibinkou několik nepovinných zdravotních testů a o zdravotní test jsme požádali také majitelku Mamba. Zde jsou jejich výsledky.  

Věřím, že jsem pro výběr krycího psa udělala maximum a nyní už je ostatní na přírodě.

Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.
ARIANE ATIENO LA VIE (11.06.2016)

Arinka z našeho áčkového vrhu se zúčastnila v nedávné době dvou výstav. Z Prahy si odnesla hodnocení >> více

Dana Holíková
dana.holikova@email.cz