VÝBĚR ŠTĚŇÁTKA

Doufám, že tímto článkem přispěji nejenom k tomu, aby měli zájemci o štěňátko RR co nejvíce informací, ale zároveň tím podpořím chovatele, kteří svým psům věnují dostatek péče a lásky a své potomky opatrují v prvních týdnech jejich života tak, aby z nich mohli vyrůst zdraví, krásní a šťastní psi.

Proč právě RR?

Pokud se rozhodnete pořídit si štěňátko RR, měli byste vědět, co všechno toto plemeno obnáší. Základní povahové rysy každého plemene vycházejí z jeho původních, historických kořenů, z toho, k čemu bylo vyšlechtěno, či jako v případě RR k čemu se pomalu ale jistě dospělo při více či méně náhodném křížení několika plemen. V tomto případě k užitku člověka. Faktem je, že RR je přírodní plemeno, které vznikalo nenásilnou formou průběhem času v Africe.

Afrika, kolonizátoři, divoká zvěř, lovci, savana, bohatství, chudoba, rozlehlé pláně. Tam se tvořil dnešní RR. Nutnost se sám rozhodovat, pracovat pro člověka, lovit, ale nebýt loven. Vydržet tropický den a nepít, běžet po tvrdé zemi africké savany,běžet po zelených pahorcích v době dešťů, umět si poradit s hady, štíry, hmyzem. Chránit člověka, jeho dům a jeho děti.




RR je inteli
gentní, samostatný pes, někdy tvrdohlavý. Pokud se mu dostane dostatek zaměstnání je bez problémů. Nevyhledává konflikty, snaží se jim vyhnout, ovšem v případě, že je donucen jim čelit, nebojí se. Chrání velice dobře člověka a jeho majetek, ale potencionálního vetřelce nenapadne, pokud nemá opravdu pádný důvod. Je ideálním hlídacím psem v evropských podmínkách.

RR je plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a kontakt s lidmi. Je naprosto nevhodný do kotce. Uzavřít RR do kotce znamená zlomit jeho povahu. Je velice citlivý na změny a na ty špatné nezapomíná nikdy. Každé nečestné chování cítí jako velikou křivdu a dlouho ji musí člověk napravovat.  RR by měl být plnohodnotným členem Vaší rodiny. S ostatními psy v rodině vychází dobře (i s kočkami). Není hračkou pro děti, ale děti má rád.

Vše si důkladně rozmyslete

Pokud víte, že na psa budete mít velmi málo času, není pro Vás RR vhodný. Řešíte-li nějaké rodinné problémy jako např. rozvod, raději odložte pořízení štěňátka na dobu, kdy mu budete schopni nabídnout klidný a harmonický domov. Uvědomte si, že štěně stejně tak jako člověk, aby mohl zdárně vyrůstat, potřebuje pokud možno klidný a harmonický domov. Je to velice důležité pro celkové zdraví psa. Nervozita a hádky jsou něco úděsného pro štěně a pozůstatky si může s sebou nést po celý život. Má-li někdo z Vaší rodiny alergii na psy, raději rovnou na chlupatého pejska zapomeňte. Pokud máte doma malé děti, dobře si rozmyslete, jestli jste schopni měřit stejným dílem dětem i psovi.

 Je podstatné si uvědomit, že si nekupujete plyšovou hračku na pár měsíců. Každý chovatel by vám měl přiblížit, co všechno život s pejskem obnáší, tak aby nedošlo k zbytečným zklamáním, abyste se necítili podvedeni a aby Váš život se psem byl šťastnější než bez něho. Pokud ale toužíte po RR už delší dobu a dokáže mu nabídnout kvalitní a spokojený život, je na čase poohlédnout se po vhodném chovateli.

Výběr chovatelské stanice

Existuje mnoho způsobů jak najít chovatele, který zadává štěňátka (inzerce, výstavy, internet, doporučení apod.) 

Internet a webové prezentace jednotlivých chovatelů poskytují obvykle dostatečný přehled všech základních informací. Na stránkách Klubu Rhodeských ridgebacků www.ckrr.cz nebo www.kchrr.cz najdete seznam všech chovatelských stanic i aktuální vrhy, což vám může hledání poměrně zjednodušit. Při posuzování a výběru vhodné chovatelské stanice mějte na paměti, že marketing není v dnešní době pouze doménou velkým firem. V posledních letech vrhů přibývá a někteří chovatelé nabízejí bohužel potencionálním zájemcům víc, než mohou skutečně nabídnout. Výstavní úspěchy a samá superlativa mohou na první pohled vypadat lákavě, ale nic vám neřeknou o povaze psa ani o jeho zdravotním stavu. 

Pokud si vybíráte psa do chovu, doporučuji s výběrem chovatelské stanice začít co možná nejdříve. Zájemců o kvalitní vrh bude jistě několik. Pamatujete také na to, že žádný chovatel Vám nemůže zaručit, kolik štěňat se narodí a jaká budou. V jednom vrhu se rodí většinou jak standardní štěňátka tak i ta nestandardní. Bude-li Váš pejsek pouze rodinný domácí mazlíček, neváhejte sáhnout po pejskovi nestandardním. Jedná se o pejska, který má nějakou odchylku od standardu (velmi často se jedná pouze o posun korunek nebo jinou exteriérovou vadu). Výhodou může být to, že stojí méně a již dopředu víte, co přesně od svého psa očekáváte. Nevýhodou je naopak to, že je nevhodný do chovu a neměli byste ho tedy dál „rozmnožovat“. V opačném případě si prosím nechtějte koupit šampióna!

Zdravotní stav

Ať už projevíte zájem o pejska standardního či nestandardního, podmínkou Vašeho výběru by měl být především zdravotní stav obou rodičů. Každé plemeno má své dědičné vady a RR bohužel není vyjímkou. V ČR je pro uchovnění ze zdravotního hlediska vyžadováno pouze rtg vyšetření Dysplazie kyčelního kloubu (DKK) a Dysplazie loketního kloubu (DLK). V současné době je však možné u RR identifikovat mnoho dalších chybných genetických informací. Dobrý chovatel se je snaží prostřednictvím nepovinných zdravotních vyšetření redukovat. Chcete-li tedy minimalizovat zdravotní rizika u svého psa, zajímejte se o ně! 

Přehled onemocnění a dalších možných vyšetření zdravotních i genetických, které jsou u RR nejčastěji požadovány a testovány najdete zde.  

Na co se tedy při výběru ještě zaměřit

  • Kdo je matka a otec 
  • Rodokmen - matka ani pes nesmí být z příbuzenského spojení
  • Kolik měla fena za svůj dosavadní život vrhů a zda se u jejich potomků nevyskytla nějaká dědičná onemocnění 
  • Kolik se narodilo štěňátek a kolik jich bylo po porodu utraceno a proč
  • Kde jsou/budou štěňátka odchovávána, budou-li odchovaná v kotci, odmítněte (nebudou dostatečně socializovaná a můžete mít velké problémy s výchovou).
  • V jaké věku bude dávat chovatel štěňátka od matky
  • V žádném případě si neberte štěňátko bez průkazu původu
  • Na závěr se zeptejte také na cenu a nezapomeňte, že tato cena není nic ve srovnání s tím, co vás bude pes stát později. Chovatel, který má rád svoji fenu a o svoje psí miminka se stará 24 hodin denně, na štěňatech nevydělává, proto nemějte pocit, že vás někdo okrádá. Chovatel, který má štěňata v kotci a živí je tak, aby přežila a co nejdříve šla z domu, ten ovšem zřejmě má ze štěňat docela slušný výdělek.

Našli jste vhodného chovatele

Vztah chovatele a budoucího majitele štěněte by měl být založen na naprosté serióznosti a poctivosti. Ptejte se chovatele na všechno, co Vás zajímá. Kupujete-li si svého prvního RR, bude pro Vás chovatel možná ještě hodně dlouho poté, co si přineste zrzavé klubko domů, velkou oporou. Měl by to být proto člověk, na kterého se budete moci spolehnout a obrátit se na něj kdykoliv to budete potřebovat. Stejně jako vy, i chovatel by se měl ptát na spoustu věcí, které souvisí s budoucím životem štěněte – tedy pokud mu nejsou štěňátka zcela lhostejná.

 Zamluvíte-li si štěně a po pár dnech zjistíte, že si ho z nějakého důvodu nebudete moci vzít, včas se chovateli omluvte. 

 

Výběr štěňátka

V 5ti až 6ti týdnech Vás pozve chovatel na výběr štěněte. Pokud možno nechoďte v počtu deseti lidí. Nejenom štěňata, ale i chovatel je unavený. Věřte, že lidi unaví více než psi. A on má za jeden den v době výběru štěňat několik návštěv. Důležité je také zmínit, že k výběru si máte právo přizvat veterinárního lékaře, poradce chovu či zkušeného chovatele.

Body č. 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 se týkají štěňat, která si vybíráte do chovu.

Pokud jste si ujasnili, že chcete fenku nebo pejska, při výběru si nechte pohromadě pouze pejsky či fenky.

  1. Všechna štěňata musí být zdravá tzn. lesklá srst, která leží, žádné známky průjmu, žádné známky výtoku z očí, nosu a uší, oči jiskrné, pokud je čas na jídlo, musí projevovat zdravou chuť k jídlu.
  2. Předpokládejme, že jsou všechna štěňata v pořádku, co se týče zdravotní stránky.
  3. Prohlídněte si skus, musí být nůžkový.
  4. Černá barva srsti se u štěňat vyskytuje, ale ve věku 7 týdnů by měla být maximálně na krku a po čase zmizet úplně.
  5. Bílé znaky - akceptovatelné standardem jsou bílé prsty pouze do prvního článku prstů a bílá náprsenka, která nepřesahuje mimo hrudník.
  6. Barva mordy by měla ladit s barvou uší a okem, tzn, tmavé oko- tmavé uši- tmavý nos. Ačkoliv se barva štěněte změní, základní zůstává.
  7. Hrudník při pohmatu nesmí být rachitický, jako u slepice.
  8. Na ocasu nesmí být zálomek. Štěně nese ocas výše než dospělý pes, ale nesmí být zatočený a musí být dostatečně dlouhý.
  9. Při pohybu se zadní nohy nesmějí válet, pokud štěně špatně vstává, je něco v nepořádku. 
  10. Barva štěněte se mění, většinou bývá později tmavší, záleží na předcích.
  11.  U samečků Vám musí ukázat chovatel, že má obě dvě varlata. Většinou v tomto věku je jedno ještě trochu výše než bude později (asi tak 1 cm). Pokud varle není hmatatelné, nebo pokud je příliš vysoko, neberte si štěně a nebo počkejte, až sestoupí.
  12.  Standard přesně říká, jak má vypadat hlavní znak ridgebacka a to ridge.
  13.  Pokud je ridge nejasný tzn., že přesně nevidíte, jak bude jednou vypadat, neberte si štěně.
  14.  Ridge musí začínat těsně za lopatkami a pokračovat až ke kyčelním kostem a musí se skládat ze dvou identických korunek rostoucích proti sobě (1 cm posun je akceptovatelný). Dolní okraje korunek nesmí zabírat více než 1/3 pruhu.
  15.  Pamatujte si, které štěně jste si vybrali :-)




a)    správná délka ridge

b)    oko jiskrné, inteligentní

c)     pevné, rovné končetiny

d)    kompaktní, „kočičí“ tlapky






Z tohoto štěněte čiší zdraví, sebevědomí a spokojenost. Takto vypadá ideální štěně RR.

Akceptovatelné tvary ridge:                                         Nestandardní ridge:


Povaha:

Pokud se Vám zdá, že štěňata jsou moc klidná a spí, věřte, že v tomto věku opravdu potřebují hodně spánku a návštěvy cizích lidí (i s dětmi) je hodně unaví. Počkejte proto s výběrem, nebo přijďte v jiný čas. Štěně si vybíráme k obrazu svému. Nikdo druhý Vám není schopen říci, jaký pes či fena se právě k Vám hodí. Pokud chcete psa dominantního, vyberte z vrhu aktivní štěně, které všechna ostatní zahání do kouta a nic si nenechá líbit, ani to, když jej povalíte na záda. Pokud chcete klidné, vyrovnané štěně, šáhněte pro štěně, které se snaží vyhnout konfliktům, pokud chcete individualistu, vezměte štěně, které odchází od ostatních a nemá zájem ani o Vás. Štěně musí být na první pohled šťastné a hravé. Šťastné štěně je zdravé štěně. Šťastný pes je zdravý pes a zdravý pes je i výkonný pes.Vybrali jste si štěně, možná právě to, které Vám přišlo rozvázat tkaničky. Někdy i tato volba je ta správná. Někdy je lepší se řídit citem, ale nepřežeňte to.



Povinnosti chovatele

  1. štěně se dává od matky nejdříve ve věku 7 - 8 týdnů
  2. štěně musí být asi od věku 14 dnů pravidelně odčervované každých 14 dní
  3. štěně musí být minimálně jednou očkované a to ve věku 6ti týdnů
  4. chovatel Vám musí dát přesný seznam všech věcí, týkající se štěněte
  5. chovatel Vám musí dát vyplněný očkovací průkaz štěněte, rodokmen (pokud jej již má),
  6. chovatel Vám musí na požádání předat podepsaný zápis o předání štěněte popř. kupní smlouvu,
  7. chovatel Vás musí seznámit se všemi odchylkami od standardu, které štěně ve věku odběru má (je součástí kupní smlouvy),
  8. chovatel Vám musí v případě, že se jedná o samečka ukázat obě dvě varlata,
  9. chovatel Vás musí seznámit se všemi náležitostmi, které se týkají klubů RR, bonitací, výstav apod.
  10. chovatel Vám musí předat štěně zdravé, bez průjmu či jiných příznaků jakékoliv odchylky od zdravého štěněte
  11. pokud o to požádáte, chovatel Vám musí dát kontakt na poradce chovu, který štěňata viděl a ten by Vám měl podat naprosto vyčerpávající informace o celém vrhu,
  12. chovatel Vás musí seznámit s tím, jak se štěnětem správně zacházet,
  13. chovatel by si měl být vědom toho, že nový majitel štěněte se na něj bude obracet i v budoucnosti a pokud možno mu vždy vyjít vstříc.
  14. chovatel by si měl být vědom toho, že výběr vhodného majitele pro štěně je věcí nesmírně vážnou a zodpovědnou a že jeho vlastní zodpovědnost nekončí prodejem štěněte.


Zdroj: Luďka Brejchová, Praha 17. března 2000
(Hlavní poradkyně chovu pro ČKRR)
Foto: Ivana Tichá

Webové stránky vyrobila reklamní agentura Altrodesign.
ARIANE ATIENO LA VIE (11.06.2016)

Arinka z našeho áčkového vrhu se zúčastnila v nedávné době dvou výstav. Z Prahy si odnesla hodnocení >> více

Dana Holíková
dana.holikova@email.cz